Nereye Gidiyoruz? – Kötülüklerin Temel Sebebi: Cehalet

Nereye Gidiyoruz? – Kötülüklerin Temel Sebebi: Cehalet

Nereye Gidiyoruz? – Kötülüklerin Temel Sebebi: Cehalet

     Cehalet tüm kötülüklerin temel sebebidir. Bilgisi eksik bir doktor iyileştirmek yerine öldürebilir, bir makinist binlerin hayatını kaybetmesine sebep olabilir. Ehil olmadığı halde ekonomi yönetim görevi kendisine verilen bir kişi büyük servete sahip bir holdingi, hatta bir ülkeyi batırabilir..

    Her cahil, bilmediğinin acısını çeker. Bilmediği konular ile karşılaştığında bunun eksikliğini hisseder. Peki kendimizi, yani insanlığımızı bilmezsek? Ve kendisinden kopamayacağımız  toplumsal yaşamın kodlarını çözemezsek? Evet, bizi biz yapan insanlığımızı ve nefes gibi her daim beraber olduğumuz toplumsal yaşamı bilmemek bizler için neticeleri en ağır olan cehalettir..  Her şeyi bilmenin değil fakat her şeyi “doğru anlamanın” temeli, Yaratıcıyı tanımaya, onunla  bağ kurmaya ve onun kainat hakkında vermiş olduğu bilgileri işlemeye bağlıdır. Bir eseri iyi kavramak ve ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını bilmek için onu yapan kişiyi, hangi amaçla ve nasıl yaptığını bilmek elzemdir. Aksi takdirde o eserden ya zarar meydana gelir ya da verimi olması gerekenden düşük olur. Hayatımızı kuşatan eşyaların kullanım kılavuzları tamda bu amaca binaen vardır. Fakat ne yazık ki kullanım kılavuzlarını okumadan eşyayı kullanmaya başlayan bizler, aynı hatayı daha ciddi olan bu konuda da sergiliyoruz ve insanlığımızı tanımadan, toplumsal yaşamın kodlarını çözmeden yaşamımızı sürdürüyoruz. Halbuki Yaratıcının eseri olan kainat ve içindeki her şeyin doğru anlaşılması onların Yaratıcısını tanımak ve niçin yaratıldıklarını kavramaktan geçmektedir.

İzlenecek doğru metodun dışına çıkan insanlar ve toplumlar, Yaratıcının öğretileri doğrultusunda varlıklarını sürdürmediği için günümüz dünyası bulunduğu şu konuma gelmiştir.. Her geçen gün ilerleyen teknoloji insanlık dışı katliamların, zulmün, çocuk ölümlerinin, işkencelerin ve çirkin ırz düşmanlıklarının önüne geçememiş, dünya dışına el atarak binlerce kilometrelik öteye uydular gönderen devletler yanı başında açlıktan kıvranan insanları görememiş, iki adım ötesine el uzatamaz hale gelmiştir. Hayatı kolaylaştıracak her türlü imkanın avuç içlerimizi doldurduğu asrımızda sokakların güvenliği sağlanamamış,  çocuklarımızın eğitimi, sağlığı ve geleceği hakkında ciddi endişeler kafamızı kurcalar hale gelmiştir.

Her türlü inanç ve kültüre dair bütün dini metinler basılmış, ahlaka ve edebe dair türlü eserler raflarda yerini almış, eskiye oranla okuma oranı artmış, tüm bunlara görsel olarak ulaşmak dahi mümkün hale gelmişken ve üstelik insanlar adaleti, güzelliği, letafeti, mutluluğu isterken neden dünyayı zulüm kuşatmış, çirkin güzele galip gelmiş, hoyrat tavırlar letafetin önüne geçmiş ve mutluluk, üzüntüye karşı girdiği her yarışı kaybetmiştir?

Tüm bu kötülüklerin sebebi akılsızlık ya da bilgisizlik değil elbet.. Temel ve gerçek sebep Yaratıcıyı tanımamak, niçin yaratıldığını öğrenmekten geri durmak ve kainatı Yaratıcısından soyutlayarak, onun istemiş olduğu şeklin dışında idare etmeyi istemek, Allah’ın kanunlarını hiçe saymaktır.. En büyük cehalet en büyük zulümlere, hüzünlere ve çirkinliklere sebep olurken insanlık hala bu gerçeği kavrayamamakta ve bu hakikate karşı kafasını kuma gömerek anlamamakta ısrar etmektedir.

     Bundan otuz yıl önce toplumların en esnek kesimlerinin dahi çirkin olarak gördüğü, insanlık tarihi boyunca –itibara alınmayacak istisnalar dışında- hiç kimsenin tasvip etmediği hareket ve tavırlar bugün toplumda meşruiyyeti tartışılır meseleler halini aldı. Eğer toplum olarak kuru ve mantıksız medeniyet ve çağdaşlık davasını bırakıp, gerçek bir medenî olmaya karar vermez ve bir şeylerin tepeden inme değil, en küçük kurumumuz olan aileden düzeleceğini anlamazsak; henüz bebeklik çağından çıkmamış çocuklarımızın şimdiden yediklerine ve dinlediklerine, gelecekte ise okuduklarına dikkat etmezsek bugün toplum olarak çirkin gördüğümüz hareketlerin yarın meşruiyyetinin savunulduğunu görmek kaçınılmaz olacaktır…

Tekrar edelim; kötülüklerin sebebi cehalettir. En büyük cehalet ise, bizi en çok ilgilendiren insanlığımızdan, yaratılış amacımızdan ve toplumsal yaşamın kodlarından cahil kalmaktır. Çözüm ise her şeyi Yaratan Allah tealanın kitabındadır.

Vesselam.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurunuz. *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Araç çubuğuna atla